[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: Marcus, marc_a, almont2001  
Forum » LGBT Themed Movies » Movies with Greek Subtitles - Ταινιες με Ελληνικούς Υπότιτλους » For My Brother (2014) (English Subs inside MKV)
For My Brother (2014)
MarcusDate: Saturday, 2016-05-21, 8:36 PM | Message # 1
Generalissimo
Group: Administrators
Messages: 1607
Reputation: 7
Status: Offline




The two brothers Aske (17 years old) and Bastian (12 years old) live
with their father, Lasse. Their mother died seven years earlier. Every
day they live in a world where fear, violence and alcohol are huge
factors, but where the brothers’ strong and close relationship means
everything. Aske’s fight for survival means that he has to serve his
father’s sexual needs, which include abuse from the father, but also
from paying customers and the father’s friend Hans (who has a lot of
contacts in the pedophile environment). Aske tries everything to keep
his little brother out of it all so that he won’t experience the same as
 himself. But one day Bastian is abused by their father and Aske’s
entire world is about to fall apart. The brothers choose to move to
Norway, far away in the beautiful mountains. Their friendship outshines
everything! They are together and far away from their evil father… Yet
one morning everything is turned upside down and suddenly their fate
from home is brought to …







With English Subtitles Here OR Here


Available to users only
 
yianangDate: Sunday, 2016-05-22, 5:39 AM | Message # 2
Lieutenant general
Group: VIP
Messages: 669
Reputation: 2
Status: Offline
This looks very good! Any chance for Greek subs soon?
 
MarcusDate: Sunday, 2016-05-22, 8:57 PM | Message # 3
Generalissimo
Group: Administrators
Messages: 1607
Reputation: 7
Status: Offline
Πρόκειται για μιά πολύ "δύσκολη" ταινία ώς προς το θέμα της.
Δεν σου κρύβω πως είχα ενδοιασμούς στο να την βάλω εδώ ή όχι.
Πρώτα απ'όλα προσωπικά δεν θα την κατηγοριοποιούσα σαν gay themed ταινία.
Μετά θυμήθηκα την συζήτηση που είχα με τον kendo όταν κάποτε μου έθεσε το ερώτημα
αν 'gay" σημαίνει κάτι που "είσαι" ή κάτι που ''κάνεις"...
Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση για να την αναφέρω εδώ, όμως αν μεταφέρουμε αυτό το δίλημα στην τέχνη,
τότε μπορεί η ταινία να είναι και gay themed γιατί φωτογραφίζει το δεύτερο σκέλος, δηλαδή το ότι gay μπορεί
να είναι και κάτι που κάνεις...(ή σου επιβάλλουν να κάνεις όπως στην συγκεκριμένη ταινία.)
Αυτό που μου άρεσε στην ταινία είναι το κοντράστ ευαισθησίας - σκληρότητας και κάποιες στιγμές είναι δύσκολο
να συγκρατήσεις τα δάκρυα...
kendo όταν βρεις χρόνο... yes
 
yianangDate: Monday, 2016-05-23, 4:51 AM | Message # 4
Lieutenant general
Group: VIP
Messages: 669
Reputation: 2
Status: Offline
Μάρκο, πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου. Κι εγώ είχα τις ίδιες σκέψεις - και κατέληξα στα ίδια συμπεράσματα. Σαφώς οι θύτες - αυτά τα τέρατα - δεν είναι gay, καθώς και τα θύματα, η πράξη που τους επιβάλλεται δια της βίας δεν τους κάνει gay. Ωστόσο, επειδή οι εχθροί μας σκόπιμα μπερδεύουν δύο εντελώς ανόμοιες - ως και αντίθετες - καταστάσεις για να μας πλήξουν, θεωρώ ότι όσο μεγαλύτερη γνώση έχουμε πάνω στο ταμπού αυτό θέμα, τόσο περισσότερα όπλα έχουμε για να πολεμήσουμε αυτούς που προσπαθούν να μας "τσουβαλιάσουν". Μ' αυτή την έννοια, η ταινία σαφώς και ανήκει στην κατηγορία που την κατέταξες.
 
MarcusDate: Friday, 2016-06-10, 5:15 AM | Message # 5
Generalissimo
Group: Administrators
Messages: 1607
Reputation: 7
Status: Offline
Τα δύο αδέλφια, ο Άσκε (17 χρονών) και ο Μπάστιαν (12 χρονών) ζούνε με τον πατέρα τους τον Λάσσε.
Η μητέρα τους έχει πεθάνει πρίν από 7 χρόνια.
Ζούνε σε έναν κόσμο που η βία, το αλκοόλ και ο φόβος είναι κυρίαρχα, όμως ή μεταξύ τους σχέση σημαίνει τα πάντα γι αυτούς.
Ο Άσκε για να επιβιώσει πρέπει να ικανοποιεί τις σεξουαλικές ανάγκες του πατέρα του, αλλά και άλλων αντρών και γυναικών που τον προωθεί ο πατέρας του,
καθώς και του φίλου του πατέρα του, τον Χάνς, ο οποίος έχει πολλές επαφές με τον κόσμο των παιδεραστών.
Πρωταρχικός του στόχος πάντα, είναι να προστατέψει τον μικρό του αδελφό και να τον κρατήσει μακρυά απ όλα αυτά, ώστε να μην ζήσει ποτέ αυτά που ζει αυτός...

Μιά πολύ σκληρή αλλά και ευαίσθητη ταινία.
Ελληνικοί υπότιτλοι: kendo

Online με Ελληνικούς Υπότιτλους ΕΔΩ
Available to users only
 
yianangDate: Saturday, 2016-06-11, 6:14 AM | Message # 6
Lieutenant general
Group: VIP
Messages: 669
Reputation: 2
Status: Offline
Ευχαριστώ πολύ για τους υποτίτλους και καλό Σ/Κ!
 
kinaidosDate: Sunday, 2016-09-25, 8:10 AM | Message # 7
Sergeant
Group: VIP
Messages: 17
Reputation: 0
Status: Offline
ουφφφ...!!!
Μετά από πολλές απόπειρες κατάφ(έ)ρα/με να δούμε την ταινία, ξοδεύοντας ένα πακέτο 150 διπλό φύλλα χαρτομάντιλα συν λίγο χαρτί τουαλέτας...

Μωρά μου, παλικάρια μου, αγοράκια μου, κοριτσάκια μου, γλυκιές μου...ψυχούλες!!! Θα γνωρίζεται ότι δεν υπάρχει άγιος Βασίλης και η αποκάλυψη αυτή όταν το μάθατε να σας πλήγωσε!!! Σήμερα θα σας πω άλλη μια αλήθεια, δεν υπάρχει και θεός.- ελπίζω αυτό τουλάχιστον να μην σας πληγώνει (ή να σας θυμώνει που τόσα χρόνια σας γέμιζαν με ενοχές και point system κατάλογο αμαρτιών, που θα σας οδηγούσε είτε στον παράδεισο, είτε στην κόλαση) οπότε σε μια δύσκολη στιγμή, μην τον επικαλείστε άδικα, δεν πρόκειται να σας βοηθήσει, όπως ακριβώς δεν πρόκειται να πάρετε δώρο από τον άγιο Βασίλη όσα γράμματα κι αν του στείλετε*.
Το καλό είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι* (σαν αυτούς που τελικά σας έφερναν τα δώρα), που σίγουρα θα είναι πρόθυμοι να σας βοηθήσουν σε μια δύσκολη στιγμή ή κάτι το ποιο μπορεί να είναι και συνεχόμενο! Το πρώτο βήμα όμως στο πρόβλημα σας, πρέπει να το κάνετε εσείς η ίδιοι, πρέπει να νικήσετε την ντροπή ή οτιδήποτε άλλο είναι αυτό που σας κάνει να κλείνεστε στον εαυτό σας όλο και περισσότερο, παρατείνοντας έτσι το μαρτύριο σας και οδηγώντας τις σκέψεις σας (για λύση) σε αδιέξοδο με αποτέλεσμα πολλές φορές στην αυτοκαταστροφή σας. Πρέπει να πιστέψετε στο υπαρκτό, δηλαδή στον άνθρωπο, εκεί έξω, πέρα από το πρόβλημα που ζείτε, υπάρχει κάποιος/οι που θα σας ακούσουν, χωρίς να σας κρίνουν, πόσο μάλλον όταν δεν έχετε καμία ευθύνη για ότι σας συμβαίνει!
Σκεφτείτε ήρεμα σε ποιον μπορείτε να εμπιστευτείτε το πρόβλημα σας, στην χειρότερη περίπτωση, που νιώθετε ότι δεν μπορείτε να εμπιστευτείτε κανέναν, τότε και εφόσον το πρόβλημα είναι σοβαρό, απευθύνεστε στην αστυνομία ή σε κάποια από τις υπηρεσίες σχετικές με αυτά τα ζητήματα.

θέλω να επιμείνω λίγο στην σκέψη σας, σκεφτείτε τι είναι αυτό που σας κρατάει και δεν μιλάτε για το πρόβλημα σας, η ντροπή; η ενοχή; η προστασία κάποιου προσώπου;* η απειλή; τι θα πει ο κόσμος;
Απενοχοποιηθείτε, οι περισσότερες σκέψεις αυτές είναι κοινωνικά ενοχικά κατάλοιπα που υποσυνείδητα σας έχουν φυτέψει. Και να είστε σίγουροι, ότι θα στεναχωρήσετε υπερδιαπλάσια ανθρώπους που με την σιωπή σας έχετε επιλέξει να προστατέψετε...

σκεφτείτε, μιλήστε, δωσ'τε στη ζωή σας την ευκαιρία που αξίζει

ουφφφ...!!!
έχει μια μικρή συνέχεια...

Added (2016-09-25, 8:10 AM)
---------------------------------------------
... γιατί το message μου λέει ήτο* very long!

* όσοι είδατε ή θα δείτε την ταινία, θα καταλάβετε...
* εσκεμμένα δεν έγραψα "καλοί", γιατί από μόνη της η λέξη "άνθρωπος" το εννοεί, αυτό και πολλά καλά και θετικά, υπάρχουν άλλα επίθετα που μπορούν να "στολίζουν" την λέξη και την έννοια άνθρωπος, αλλά αυτή τη στιγμή το μυαλό μου είναι στα παιδιά, όχι τα παιδιά της ταινίας, αλλά σε όλα εκείνα που η ζωή τους έγινε ταινία η κάτι παρόμοιο
*για παράδειγμα το πρόβλημα είναι ο πατέρας, μη στεναχωρηθεί η μητέρα ή το αντίστροφο- το πρόβλημα είναι ένας οικογενειακός φίλος, μη δημιουργήσω πρόβλημα στις σχέσεις της οικογένειας, το πρόβλημα είναι ένας συγγενής, μη δημιουργήσω πρόβλημα στο σόι, το πρόβλημα είναι οι γονείς ή ένας από τους δυο - τι μπορώ να κάνω, πατέρας/μητέρα/γονείς μου είναι
* αυτό είναι το εντελώς όμως άσχετο... το "ήτο" μας κόλλησε από έναν πολιτικό, δεν θυμάμαι το όνομα του, αυθόρμητα το έγραψα και δεν το διόρθωσα, γιατί μου άρεσε δίπλα στο very long

***έγινε αυτόματη ενσωμάτωση το δεύτερο στο πρώτο κολλητό μήνυμα... σαν επιμήκυνση, μου έκανε έκπληξη το σύστημα very very long λοιπόν!

ουφφφ...!!!


Message edited by kinaidos - Sunday, 2016-09-25, 8:23 AM
 
MarcusDate: Monday, 2016-09-26, 3:20 PM | Message # 8
Generalissimo
Group: Administrators
Messages: 1607
Reputation: 7
Status: Offline
"Σκεφτείτε ήρεμα σε ποιον μπορείτε να εμπιστευτείτε το πρόβλημα σας, στην
χειρότερη περίπτωση, που νιώθετε ότι δεν μπορείτε να εμπιστευτείτε
κανέναν, τότε και εφόσον το πρόβλημα είναι σοβαρό, απευθύνεστε στην
αστυνομία ή σε κάποια από τις υπηρεσίες σχετικές με αυτά τα ζητήματα."

Μακάρι να λειτουργούσαν κάποιοι θεσμοί...
Υπάρχουν πολλές μαρτυρίες από ανήλικους που πήγανε να καταγγείλουνε τον βιασμό τους και χλευάστηκαν. Bingo σε τι αστυνομικό θα πέσεις.
Ωστόσο για να προτείνω κάτι, μπορούνε να απευθυνθούνε στο 11528 μια γραμμή που παρότι δεν είναι ειδική σε αυτά τα θέματα, μπορούν ψυχολόγοι να σου πούνε τα βήματα και το πως μπορείς να προχωρήσεις σε κάποια καταγγελία, με σεβασμό στο άτομο και την ανωνυμία του.

Σ ευχαριστούμε για το σχόλιο σου Kinaidos!
 
kinaidosDate: Wednesday, 2016-09-28, 3:12 AM | Message # 9
Sergeant
Group: VIP
Messages: 17
Reputation: 0
Status: Offline
θα βρω ένα καλό ταίρι και θα σηκωθούμε να φύγουμε από την Γη, μπας και σώσουμε τα μυαλά μας!
 
kostis108Date: Sunday, 2017-04-30, 1:37 AM | Message # 10
Lieutenant colonel
Group: Checked
Messages: 50
Reputation: 2
Status: Offline
Αρκετά καλή ταινία. Θα μπορούσε να γίνει πιο σκληρή και σκοτεινή, αλλά η απαραίτητη εμβάθυνση στα χαρακτηριστικά του πατέρα έγινε.
Φάνηκε ξεκάθαρα ο εγωκεντρισμός του, η νοητική του συντριβή και η απουσία της ενσυναίσθησης για τα μέλη της οικογένειάς του. Οι περισσότεροι από αυτούς τους τύπους που κακοποιούν τα παιδιά τους είτε σωματικά είτε λεκτικά και ψυχολογικά, νιώθουν ότι δεν απευθύνονται σε τίποτα παραπάνω από αντικείμενα, υποβαθμισμένες υπάρξεις που ωφείλουν να τους υπακούν. Διεκδικούν το αλάθητο, λόγω της υπερτροφικής τους εγωμανίας, φτάνοντας μέχρι και στις πιο αποτρόπαιες αξιώσεις.

Η πλοκή θα μπορούσε να είναι λίγο πιο σύνθετη.
7/10 από εμένα.
 
Forum » LGBT Themed Movies » Movies with Greek Subtitles - Ταινιες με Ελληνικούς Υπότιτλους » For My Brother (2014) (English Subs inside MKV)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Website Builder Templates. uCoz. Copyright MyCorp © 2024 Gay Culture